Joomla Dersleri

Joomla

Wordpress ve Joomla

Gün geçtikçe etkisini yitiren bir dönemin baş tacı şimdilerin kaybolan kahramanlarından olan ve kullanıcıları gittikçe düşüşe geçen bir Open Source İçerik Yönetim sistemlerinde biriydi. Mesleki alanda 2012 ve öncesinde sıklıkla karşılaşılan bir yönetim paneli olan kolaylıkla web sitesi hazırlayabildiğimiz Joomla son yıllarda nadiren güncelleme yaparak kullanıcılarına hizmet vermektedir. Revaşta olan WordPress, Opencart, Drupal, Vbulletin, Mybb gibi sistemlerin epeyce gerisinde kalarak bir çok sektör de varlığını yitirmektedir. Geliştirici sayısı gün geçtikçe azımsanacak seviyeye gelirken son dönemlerin en iyi içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress’e yerini bırakmıştır.

Wordpress ve Joomla
Eskiye göre kolaylıkları getiren ve open source dünyasına yeni bir yol açan joomla gibi sistemler yeni dönemde geliştiricileri bakımından bırakılmış tarih olmtap edeasına yol açmışlardır. Joomla ile birlikte Open Source yani Açık Kaynak alanında hazır sistemler yolunu açan Joomla WordPress’e yol vermiş oldu şimdi dünya üzerinden 1 milyondan fazla geliştiricisi ve 70 milyona hitap eden kullanıcısı bulunmaktadır.
Tabii joomla zamanında mobil teknoloji çokta ön planda değlidi, Yeni dönemle birlikte Mobil cihazların piyasada söz ettirdiğini görüyoruz. Joomla geliştiricileri bu anlamda yetersiz kaldığı için Joomla’nın çöküşü haline gelmiştir. Mobil cihazlar ile birlikte Arama motoru optimizasyonun da WordPress’in arama motoru optimizasyonunda etkin olduğu ve analizlerde her zaman ön planda olan bir sistem olduğu ve bunu arama motoru devi Google’ında bloglarında bahsedildiğini açıklamalarda görebiliyoruz.

Joomla ile Worpdress şu dönemde elbette karşılaştırmayacağız. Ama Joomla benim gözüm de batan bir gemi olarak görüyorum. Son güncellemeler ile bir çıkış yapabilir mi yada yapacak mı hiç bir bilgi dolaşmamaktadır. Çok tanıdığım da Joomla’dan WordPress’e geçiş yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir